KDY PŘEZOUT NA ZIMNÍ PNEUMATIKY

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

 

Zimní výbava (C15a)
Značka Zimní výbava (C15a), Zdroj: Policie.cz

Povinnost přezout automobil na zimní pneumatiky se neúprosně blíží. Od 1. listopadu musí všichni účastníci silničního provozu dle silničního zákonu mít na voze obuté zimní pneumatiky a to až do 31.3. za předpokladu souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námraze na vozovce. Neznamená to tedy, že 1. listopadu musíte bezpodmínečně mít na voze zimní pneu, ale doporučujeme Vám to.

Pozor ale dejte na značku zimní výbava (C15a), která bezpodmínečně nařizuje na vybraných úsecích mít obuté zimní pneumatiky a to v období od 1.listopadu do 31. března. 


Co říká policie ČR o důvodu přezouvání na zimní pneumatiky?

 

Důvod je prostý. Bezpečí a zase bezpečí. Vozidlo, vybavené zimními pneumatikami, má vyšší adhezi (přilnavost) na sněhu, ledu i na suchých studených vozovkách, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami a podstatně kratší brzdnou dráhu. Pro představu: šířka přechodu pro chodce je pouhé 3 metry, brzdná dráha osobního vozidla vybaveného zimními pneumatikami na suché vozovce, při teplotě 0 st. C a rychlosti 60 Km/h, je právě o tyto 3 metry kratší, než při použití letních pneumatik. Uvědomme si, že právě tyto 3 metry mohu znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Zdroj: Policie.cz

Přehledová tabulka brzdné dráhy na suché vozovce, sněhu a ledu: 

Přehledová tabulka - zimní pneu
Přehledová tabulka brzdné dráhy, zdroj: Policie.cz

Co říká pojišťovna o zimních pneumatikách?

 

Mezi nejtypičtější typ nehod, při nichž nevhodné pneumatiky (ať již vzorkem, hloubkou dezénu či rozměrem) měly přímý vliv na vznik a rozsah poškození, patří: 
–    nedobrzdění v koloně, na semaforech – vlivem nevhodného obutí prodloužení brzdné dráhy
–    nárazy opět vlivem nedobrzdění při dávání přednosti zprava. Zdroj: Ceskapojistovna.cz


Stojí nepřezouvání za to riziko?

 

Důvody pro přezutí na zimní pneu, lidově zimní gumy jsou snad již všem jasné. Vyhnete se čekání v pneuservisu, počasí Vás nepřekvapí a vyhnete se případným dalším problémům v případě nehody po 1. listopadu 2017.  Dalším důvodem pro přezutí je fakt, že již v říjnu teploty běžně padají pod 10°C, kdy letní pneumatiky začínají tuhnout a ztrácet své optimální vlastnosti. Volba je na Vás, ale je rozhodně lepší být připraven.  Nemá cenu si zahrávat, právě to co Vás jako jediné drží na silnici jsou pneumatiky. Rozhodně se nevyplatí na nich šetřit, ale také nemusí zase stát „ranec“. Velice dobrou nabídku zimních pneumatik mají například na Pneumatiky.cz

Zdroj: Pneumatiky.cz – Letní a zimní pneumatiky- proč přezouvat?


Jak vybrat vhodné zimní pneumatiky?

 

Vybrat vhodné zimní pneumatiky není příliš obtížné. Doporučujeme se podívat do technického průkazu, kde zjistíte vše potřebné. Tyto rozměry a indexy je potřeba při výběru zimních pneumatik dodržet. Ukažme si to na příkladu:

Škoda Fabia připravená na přezutí
Škoda Fabia, příprava na zimní pneumatiky

 

Škoda Fabia 1,4 16V 74Kw má v technickém průkazu označení – 185/60 R14 82H

185 – šířka pneumatiky v mm

60 – výška bočnice v % 

R – představuje radiální pneumatiku

14 – průměr ráfku v palcích 

82 – nosnostní index udává kolik unese jedna pneumatika (82 – 475 kg)

H – rychlostní index reprezentující maximální rychlost, kterou pneumatika technicky zvládne (H – 210 km/h)


Výjimkou je rychlostní index, který u zimních pneu může být o jednu kategorii nižší za předpokladu vylepení „omezující“ samolepky na danou rychlost na viditelné místo vozu (vedle volantu apod.).

V našem případě (Škoda Fabia) můžeme použít i rychlostí index T (do 190 km/h), ale nesmíme zapomenout na samolepku. Je to trochu zvláštní, ale bohužel je to tak. U letních pneumatik toto není možné!


Tabulky nosnostních a rychlostních indexů naleznete zde:

 

TABULKA NOSNOSTNÍCH INDEXŮ

TABULKA RYCHLOSTNÍCH INDEXŮ


Mám starší pneumatiky a nevím jestli je můžu použít?

 

Pokud má každá pneumatika hloubku dezénu vyšší než povinné 4 mm v případě osobního vozu nebo 6 mm u nákladních vozů tak můžete. Samozřejmě za předpokladu, že nejsou nijak jinak poškozené – boule na bočnici, značně opotřebované pouze některé části nebo přetržená vlákna kostry.

Na stáří pneumatik již tolik nezáleží. Dříve uváděný fakt, že je žádoucí pneumatiky měnit po čtyřech letech je dnes neaktuální. Výrobci běžně garantují dobré vlastnosti pneumatiky až do 10 let stáří! Více si o tom můžete přečíst v článku Radka Pecáka na Aktuálně.cz


Kde zimní pneumatiky zakoupit?

 

Německý časopis Automotorsport stejně jako v loňských letech připravil velký test zimních pneumatik pro rok 2017. Na shrnutí výsledků se můžete podívat v našem článku ↓

Za redakci našeho automobilového blogu Vám doporučujeme finalistu Eshop roku 2013, držitele certifikátu APEK a zákazníky Heureky.cz ověřený eshop – PNEUMATIKY.CZ
Pneumatiky.cz nabízí:

  • Rychlé odborné řešení problémů týmem profesionálů
  • Více než 92 % pneumatik ihned k odeslání
  • Rychlé dodání s možností osobního odběru 
  • Možnost pojištění pneumatik a doživotní záruku

Náš výběr kvalitních zimních pneumatik:

 

Nokian WR D3

Zimní pneumatika Nokian

DOSTUPNÉ ROZMĚRY

Barum Polaris 3

Zimní pneumatika Barum

  • cenově dostupná
  • kvalitní česká značka
  • velice oblíbená pneumatika

DOSTUPNÉ ROZMĚRY


Jak se v zimě chovat a jak zvládnout smyk?

 

Na závěr si dovolíme doporučení absolvovat školu smyku, která kohokoli připraví na to jak zvládnout krizové situace a hlavně jak jim předejít. Na výběr je celá řada míst po celé ČR, kde školení bezpečné jízdy probíhá. Za nás můžeme doporučit tyto školy smyku –Vysoké Mýto, Hradec Králové, Třinec, Ostrava, Dlouhá Lhota u Příbrami, Bělé pod Bezdězem. Určitě nebudete litovat!