LETNÍ JÍZDA: BUNGEE JUMPING V ČR A JEHO HISTORIE

Historie Bungee jumping

Historie Bungee jumping sahá daleko ke staré legendě kmenu žijícímu na ostrove Pentecost v souostroví Vanuatu v Jižním Pacifiku. Toto souostroví se nachází více než 2 000 km východně od Austrálie mezi ostrovy Fidži, Nové Kaledonie a Šalamounových ostrovů. Právě zde měla žena utíkat před svým, zlým mužem na vysoký strom, kde si kolem nohou uvázala liánu a skočila. Za ní však i muž, který pochopitelně tento skok na rozdíl od ženy nepřežil. Od té doby domorodí muži začali tyto skoky provozovat jako rituál, aby projevili stejnou odvahu jako tato žena a také proto aby se už nikdy nemohli nechat takto oklamat. S postupem času se tento zvyk začal spojovat se snahou zajistit si dobrou úrodu. Vznikl tak tradiční rituál, kterého se však mohou účastnit pouze muži.

Nečekejte ale současná lana a vybavení. Ještě dnes domorodci skáčou z výšky 25 m z bambusu postavené věže s úvazem za kotníky pouhou liánou. Dopad je poměrně tvrdý a to do nakypřené půdy očištěné od kamenů a kořenů. Tento skok je dosti nebezpečný nejen kvůli dopadu, ale také kvůli průtažnosti liány, které činí pouhých 10 %. Značně tak trpí páteř a veškeré klouby skokana.

VIDEO: Počátky Bungee jumpingu na Vanuatu [ČT]

Prvně tyto skoky na tomto souostroví zaznamenala výprava National Geographic v roce 1970. Jeden z redaktorů tento skok jako vůbec první cizinec vyzkoušel. Slovy ho popsal jako skok u kterého se Vám zastaví srdce. Na základě této výpravy se začaly tyto skoky nelegálně provozovat v Anglii a USA. Například v Anglii byli účastníci v roce 1979 za skok z mostu v Bristolu pokutováni 10 librami. O masivní rozvoj a vývoj Bungee jumpingu se postarali nadšenci nebezpečných sportů v USA. Začali vznikat různé asociace a zvyšovat se bezpečnost skokanů.


Typy skoků Bungee jumping

Bungee jump do houpačky z mostu ve Zvíkově

Bungee jumping se může členit dle typu seskoku na základě úvazu. Prvním z nich je úvaz za nohy. Obvykle se vážou obě nohy, ale není to pravidlem. U tohoto skoku většinou máte navíc záložní postroj na trupu těla díky kterému Vás později vytáhnou zpět nahoru. Někde Vás však mohou spustit pomalu dolů. Záleží na místě skoku a provozovateli. Druhým je pak úvaz za postroj ve kterém je skokan připevněn. Tento typ je jedním z nejčastějších. 

V poslední době velice oblíbenou variantou je tandemový Bungee jumping. Při něm skáčou dva k sobě připoutaní skokani s maximální celkovou váhou 160 kg.


Bezpečnost Bungee jumping

Bezpečnost Bungee jumping je v současnosti na vysoké úrovni. Několik důvodů proč se skoku nemusíte bát:

  1. Bungee jumping provozují pouze zkušení a proškolení instruktoři.
  2. Vždy probíhá tzv. dvojí kontrola. Jeden instruktor vás uváže a druhý vše pečlivě zkontroluje.
  3. Bungee lano má sekundární, certifikované jištění a je umístěno v ochranném obalu, který jej chrání před poškozením, prachu, UV zářením snižujícím jeho životnost.
  4. Při seskoku je každý účastník dvojitě zajištěn. Při seskoku za nohy má skokan sekundární sedací postroj a v případě seskoku v postroji má taktéž ještě sedací postroj.

Bungee jumping v ČR

Nejstarším místem v ČR, kde skoky probíhají je Bungee jumping Zvíkov. Zde skoky probíhají už od roku 1993 a to z 48 m vysokého mostu. Skok je zde možné absolvovat s úvazem za nohy nebo postroj, případně i v tandemu.

Mapa Zvíkov - bungee jumpu
Mapa mostu Zvíkov, Zdroj: Mapy.cz

 DOSTUPNÉ TERMÍNY A CENA | ZVÍKOV


Nejdelším skokem v ČR, celých 62 m nad říčkou Hačka se chlubí Bungee jumping Chomutov. Úvaz je taktéž možný za nohy nebo za postroj. Samozřejmostí je i tandemová varianta skoku.

Mapa mostu kde se skáče bungee jump v Chomutově
Mapa bungee jump Chomutov, Zdroj: Mapy.cz

 DOSTUPNÉ TERMÍNY A CENA | CHOMUTOV


Velice zajímavé skoky jsou bungee jumping Harrachov, které probíhají po celý rok z televizní věže u skokanského můstku v Harrachově.

Mapa Harrachov
Mapa můstků Harrachov, Zdroj: Mapy.cz

DOSTUPNÉ TERMÍNY A CENA | HARRACHOV


Bungee jump z jeřábu v Ostravě, Brně, Praze a dalších místech ČR

Alternativou jsou bungee jumping z plošiny jeřábu, které probíhají na několika místech – Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Plzni vždy minimálně ve dvou termínech. Skáče se z výšky 50 metrů a na některých místech dokonce z 80 nebo 110 metrů.

DOSTUPNÉ TERMÍNY A CENA | JEŘÁB