ZÁŽITKOVÁ JÍZDA V ŽIGULÍKU (VAZ 2101, LADA 1200)

O sovětském žigulíku, které je k zapůjčení:

Jízda veteránem Žiguli, Lada 1200 Praha
Jízda v žigulíku probíhá v Praze a lze vzít s sebou až dva spolujezdce

Žiguli je malým, sovětským vozem jehož „správné“ označení je VAZ 2101 nebo Lada 1200. Druhý zmiňovaný název vozu byl určen pro západní země. U nás ale označení Žiguli zlidovělo a tak ho tu s dovolením budeme používat i nadále. Vůz vznikl díky spolupráci s italskou značkou Fiat na základě licence. Konkrétně z osobního vozu Fiat 124, který byl vyráběn jako sedan tak i kombi. Výroba Žiguli započala v roce 1970 a pokračovala dlouhých 13 let. Vyrobené byly téměř 3 miliony vozů. Žigulík pod kapotou skrýval nový řadový čtyřválec o objemu 1 198 cm3 s výkonem 44 kW. Vzhledem k své poměrně nízké váze byl a možná i je schopen dosáhnout maximální rychlosti 140 km/h. Co myslíte, jak se asi tento lidový vůz dob minulých dnes řídí? Zážitková jízda v Žiguli (Lada 1200, VAZ 2101)


Jaké se lidový vůz Žiguli řídí?

Jízda v žiguli, lada 1200
Jízda v žiguli, legendárním sovětským vozem inspirovaným Fiatem 124

Po usednutí do vozu Vás mile překvapí pohodlné sedačky, které připomínají babiččin koženkový gauč. Palubová deska je jednoduchá avšak poměrně pěkně zpracovaná. Prvním zádrhelem může byt pro některé startování se sytičem a následný první rozjezd. Spojka je totiž poměrně tuhá. Při jízdě si musíte zvyknout na větší volant a jeho vůli. Posilovač řízení nečekejte. Trochu se nadřete, obzvláště při parkování. Jak asi čekáte tak řazení na převodovce není úplně přesné a vyžaduje trochu citu. Naopak cit téměř nepotřebujete při brzdění. Lada 1200 totiž moc dobře nebrzdí. Milým překvapením je ale akcelerace a komfort při jízdě. Vlastně všechny neduhy tohoto vozu ho dělají tak zábavným. Věřím, že pokud chcete darovat něco speciálního se vzpomínkou na časy minulé, tak je právě Žigulík skvělou volbou. Dobrou volbou z naší nabídky může být také jízda s legendárním Velorexem. Výběr ale necháváme zcela na Vás, oba vozy stojí za to 🙂


Jak probíhá zážitková jízda s Žigulíkem?

Jízda probíhá v jednom z vozů Lada 1200, VAZ lidově Žiguli roku výroby 1978 a 1980
Dva žigulíky připravené k jízdě – Lada 1200 1978 a 1980

Jízda v Žigulíku probíhá v Praze (vyjíždí se z ulice Rižská v Praze 15) a je určena pro jednoho řidiče a až dva spolujezdce. Jezdí se v jednom ze dvou vozů z roku 1978 nebo 1980, které se liší v podstatě jenom barvou. Pochopitelně vše začíná instruktáží, kde je prostor se na cokoli zeptat. Celý zážitek s tímto veteránem trvá 90 minut.


Kolik zážitková jízda s Žigulem stojí a kdy je nejbližší termín jízdy?