ZÁŽITKOVÁ JÍZDA VELOREX 350

O voze Velorex, které je k zapůjčení:

Jízda ve Velorexu resp. Hadraplanu
Jízda s Velorexem 350 v okolí Bošína

Velorex, prchající stan, splašené trubky,  hadraplán nebo také zkráceně hadrák je legendární plátěné vozítko bratrů Stránštích. Ti ve 40. letech postavili toto vozítko z trubek, koženkové plachty a motoru z motorky Jawa. Ačkoli se Velorex často setkával s posměchem dnes je velice oblíben. Původní hadraplány dnes stojí téměř jako nové auto. Kdo by to řekl, že? Svou zásluhu na tom mají nadšenci, kteří svá vozítka neprodávají. Na oblibě Velorexu určitě také pomohlo jejich filmové učinkování např. Vrchni, prchni! Ať žijí duchové a další.  Vyzkoušejte tuto jízdu veteránem Velorex 350


Pro zajímavost: Trocha historie výroby Velorexu

Výstava vozů Velorex 2019
Výstava vozů Velorex různých typů 2019

První Velorex byl postaven v obci Parník u České Třebové v roce 1950. Původně byl určen pro handicapované a nesl název OSKAR (v přesmyčce kára na ose). O pohon se staral motor z motorky Jawa 250 cm³ doplněný o ventilátor kvůli chlazení. Již v 60. letech se vyrobilo více než 1 000 ks tohoto „zvláštního“ vozítka. V roce 1963 se Velorex přestal osazovat motorem 250 cm³ a začal se vyrábět pouze s  175 cm³ a 350 cm³ motorem Jawa. První zmiňovaný motor byl však strašně slabý a tak se později přestal používal. V roce 1972 však došlo vzhledem k nedostatkům Velorexu zrušení platnosti pro provoz na silničních komunikacích. Tím bohužel došlo i k úplnému ukončení výroby.


Jak se Velorex řídí?

Jízda s Velorexem je opravdovým zážitek na který budete vzpomínat. Místa je v něm málo, topení ani klimatizaci nemá a do toho křičí dvoutaktní motor Jawa. Kombinace je to na první pohled šílená, ale nakonec to má něco do sebe. Bubnové brzdy na všech třech kolech brzdí rozdílně špatně, auto se klepe ale to je právě to co dělá Velorex Velorexem 🙂 Pokud byste chtěli vyzkoušet o něco lépe vybaveného veterána pak stojí za zvážení z naší nabídky jízda s Žigulíkem!

Jízda ve Velorex 350, hadraplan
Velorex 350 v celé své kráse

Jak probíhá jízda veteránem Velorex?

Po příjezdu do Bošína následuje krátká instruktáž jak veterán Velorex řídit poté vyrážíte na 50 km dlouhý výlet s několik zastávkami. U krásného poutní kostelu Homol, zříceniny hradu Potštejn a rozhledně Vrbice. Pokud bude zájem, je možné se po cestě zastavit na občerstvení. Celý zážitek s Velorexem je koncipován, tak abyste si ho maximálně užili. Vzhledem ke konstrukci Velorexu tato zážitková jízda probíhá od dubna do září. Podmínkou je vlastnit řidičský průkaz a mít méně než 115 kg.


Kolik tato zážitková jízda ve Velorexu stojí a kdy je nejbližší termín jízdy?