HISTORIE: JÍZDA V HUMMERU, SEN KAŽDÉHO KLUKA

Počátek jedné velké terénní jízdy v Hummeru H1, H2

Hummer je značka mezinárodní automobilové korporace General Motors, která je známá pod zkratkou GM. První vůz vznikl již v roce 1980, šlo o prototyp GM pro armádu s označením Humvee (HMMWV).  Americká armáda požadovala od nového vozu vysoké terénní schopnosti a nosnost. To tento prototyp GM zcela splňoval a tak se pro armádu v průběhu několika let vyrobilo více než 55 tisíc vozů v různých modifikacích. Později začaly vznikat civilní verze, které však neměly na růžích ustláno. Bohužel, značka Hummer jako taková zanikla v roce 2010. Příčinou byly klesající prodeje a časté útoky ekologů kvůli vysoké spotřebě a emisím oxidu uhličitého (CO2).

Hummer h2
Nárazník Hummeru H2

 

Armádní verze HMMWV, Humvee

Vozy Hummer byly v armádě velice oblíbené a tak vznikla celá řada jejich modifikací. Od sanitky, po čistě nákladní vůz nebo kabriolet. Základ vždy tvořil 6,2litrový vznětový osmiválec od GM, nezávisle zavěšená kola, vinuté pružiny s hydraulickým tlumičem a třístupňová automatická převodovka. Od roku 1995 se začala používat převodovka čtyřstupňová a 6,5 litrový vznětový osmiválec. Humvee zcela v armádě nahradil již dosluhující taktéž velice oblíbené Jeepy Willys. O pozdější výrobu civilní verze Humvee se svými žádostmi velice zasloužil Arnold Schwarzenegger.

Jízda v armádním Hummer H1, jízda s terénním hummerem
Armádní Hummer H1

Dobrou zprávou pro všechny terénní nadšence je možnost svezení se v tomto voze ↓↓↓ 

 

DOSTUPNÉ TERMÍNY A CENA | HUMVEE

 


Civilní Hummer H1

Civilní verze Humvee s označením Hummer H1 se stala velice oblíbenou. Tento vůz totiž v terénu dokázal velké věci. Mohl stoupat až do 54 stupňového kopce, jet v bočním náklonu téměř 36 stupňů nebo se brodit vodou až do hloubky 75 cm. Od roku 1992 až do roku 2006 se ročně vyrábělo cca 1000 vozů. V posledním roce výroby se prodávala nejsilnější verze H1 s motorem 6,6l pod označením H1 Alpha. Tento vůz má v současnosti velkou sběratelskou hodnotu. Vzhledem k váze téměř 5 tun je v ČR na tento vůz vyžadován řidičák na „náklaďák“.  

Jízda v Hummeru H1
Jízda v těžkém terénu v Hummeru H1

 

Jízda v terénu s Hummerem H2, menším bráchou H1

Vzhledem k velkému úspěchu H1 se společnost GM rozhodla vyrábět menší, civilnější verzi s označením Hummer H2. Tento model měl nižší spotřebu a byl více komfortnější pro běžné užití. S rostoucími cenami paliva, útoky ekologů a hospodářskou krizí v roce 2009 začala poptávka nejen po tomto voze silně klesat. Výsledkem mizerných prodejů v roce 2009 bylo ukončení výroby všech vozů Hummer v roce 2010. 

Jízda v Hummer H2, Jízda v terénu s Hummerem
Hummer H2 po jízdě v terénu

Chcete se v terénu s těmito vozy projet? Kolik jízda v terénu s Hummerem stojí a kdy je nejbližší termín? 

 

JÍZDA V TERÉNU HUMMEREM