NÁVŠTĚVA: Hradecká V8 (2019)

12. ročník srazu amerických aut v Hradci Králové

Plakát Hradecká V8 2019

Hradecká V8 stejně jako v minulých letech nezklamala. Bohatý program zahrnoval roztleskávačky, burlesque show, hudební kapely a tombolu. Názvy všech vypisovat nebudeme, pokud chcete mrkněte na webové stránky Hradecké V8. Tam se o programu celého srazu dozvíte více. Jako již tradičně se konala předváděčka Ukaž svoji ameriku a Sound Contest o nejbrutálnější a nejhlasitější zvuk. Ten osobně mám na celé V8 nejraději.

Kdo se stal letošním vítězem a jaká amerika na place byla podle nás nejzajímavější?


Soutěž o nejbrutálnější a nejhlasitější zvuk

Do soutěže se zapojila celá řada amerik, ale do finálového rozstřelu se dostaly čtyři ameriky s plným počtem bodů. Černý Chevrolet Bel Air 1956, žlutý Mercury Cougar xr-7 1973, obrovský Chrysler New Yorker 1977 a rudý Ford Mustang 1989. Letošním vítězem se stal prvně zmiňovaný Chevrolet Bel Air 1956 a to zcela zaslouženě! Bohužel jsem ho zapomněl vyfotit, tak alespoň níže přikládám fotografii z pixabay.com. Díky Bohu za to!:) Dále se mi v soutěži také velice líbil zvuk Mustangu 1989, který plival oheň z výfuku. To už tu ale jeden ročník bylo… Jaká byla podle nás nejzajímavější amerika na place Stříbrného rybníku?

Chevroler Bel Air 1956, zdroj: Pixabay
Chevroler Bel Air 1956, zdroj: Pixabay.com

Nejzajímavější amerika letošního ročníku

Každý ročník V8 při odchodu z areálu Stříbrného rybníku přemýšlím, která amerika byla nejzajímavější. V minulosti to byl například krásný pickup Chevrolet 3100, perfektně zrenovovaný Buick Riviera, plameny šlehající Pontiac GTO nebo první sériově vyráběný vůz Ford T. V letošním zástupu Mustangů a Camar, kterých bylo vážně požehnaně mě nejvíce dostal unikátní Dodge Power Wagon.

Pickup Chevrolet 3100
Pickup Chevrolet 3100 – nejzajímavější amerika jednoho z předešlých ročníků
Buick Riviera
Buick Riviera – nejzajímavější amerika jednoho z předešlých ročníků
Ford model T na Hradecké V8
Ford T – nejzajímavější amerika jednoho z předešlých ročníků

Co je Dodge Power Wagon zač?

Před několika měsíci jsem na Auto-manii četl o unikátním terénním pickupu Dodge, který je na prodej s cenovkou blížící se 4 milionům korun. K mému překvapení jsem na něho narazil na letošní V8, což mi udělalo velkou radost. Dodge Power Wagon má historii sahající až do 30. let, kdy automobilka tyto vozy dodávala armádě s pohonem 4×4. Historicky jde o první sériově vyráběný nákladní vůz s pohonem 4×4. Až v 50. letech se začala vyrábět civilní verze taktéž s pohonem všech čtyř kol. Za celou existenci vzniklo několik modelových řad a modifikací. O pohon se staraly řadové šestiválce 3,8 a 4,1l Flathead a osmiválce do V 5,2l LA. V roce 1981 se nástupcem Power Wagonu stal Dodge Ram, který je myslím většině automobilových nadšenců už dobře známý.

Dodge Ram na Hradecké V8
Dva vozy Dodge Ram, nástupci Power Wagonu na srazu Hradecká V8

Tento Power Wagon je ale úplně jiná písnička. Jde o repliku vozu s desetivácovým motorem z Viperu, který produkuje více než 400 koní. Kola na voze jsou 17 palcová s pneumatikami Maxxis. O Odpružení vozu se starají tlumiče Rancho, které se velice často používají pro Jeep Cherokee. Brutální zvuk poskytují sportovní výfuky Magnaflow, které jsou používány u silných amerik – Ford Mustang, Chevrolet Camaro, Dodge Viper a dalších. Jde vážně o parádní repliku, kterou jsem si dlouhou dobu prohlížel. Snad se na některém z dalších ročníků V8 znovu ukáže. Budu se těšit!

Dodge Power Wagon - unikátní vůz na Hradecká V8
Terénní pickup Dodge Power Wagon – Hradecká V8 2019

Závěrečná fotogalerie Hradecké V8 (2019)